رایزنی سخنگوی اردوغان و جیک سالیوان درباره مسائل ناتو

سخنگوی رئیس جمهور ترکیه و مشاور امنیت ملی کاخ سفید در تماسی تلفنی مسائل ناتو را به بحث گذاشتند.

به گزارش گروه بین‌الملل آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، «ابراهیم کالین» سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه روز پنجشنبه با «جیک سالیوان» مشاور امنیت ملی کاخ سفید به صورت تلفنی گفت‌وگو کرد.

به نوشته خبرگزاری «آناتولی»، کالین و سالیوان در این تماس تلفنی، نقش ترکیه در ناتو، نشست پیش روی سران ناتو در شهر مادرید، مخالفت آنکارا با عضویت سوئد و فنلاند در ناتو، عبور محموله‌های غلات از دریای سیاه و مسائل منطقه‌ای را به بحث گذاشتند.

در مورد محورهای نشست ناتو، آن‌ها درباره مفهوم راهبردی جدید ناتو، جنگ اوکراین، مبارزه با تروریسم، بحران جهانی مواد خوراکی و دیگر مسائل امنیتی گفت‌وگو کردند.

کالین در این تماس تأکید کرد که متحدان ناتو باید در برابر تهدیدات تروریستی و امنیتی، موضع واحدی داشته باشند و مواضع ترکیه درباره اجرای شروط تعیین شده برای سوئد و فنلاند در زمینه مبارزه با گروه‌های تروریستی را تکرار کرد.

او با اشاره به اینکه پیوستن فنلاند و سوئد به ناتو تا زمانی که گام‌های عملی از سوی آن‌ها برداشته نشود مورد موافقت ترکیه قرار نمی‌گیرد افزود، اینکه اعضای گروه‌های پ‌ک‌ک، ی‌گ‌پ و پی‌وای‌دی، در سوئد تبلیغات انجام می‌دهند قابل پذیرش نیست.

سخنگوی «رجب طیب اردوغان» رئیس جمهور ترکیه همچنین گفت، آنکارا به مذاکره با مسکو و کی‌یف درباره ایجاد گذرگاهی امن برای عبور محموله‌های غلات از طریق دریای سیاه ادامه خواهد داد.

نشست سران ناتو در مادرید در حالی هفته آینده برگزار خواهد شد که به نوشته روزنامه «دیلی صاباح»، دولت ترکیه قصد دارد «اسناد و مدارک ویژه‌ای» در این زمینه را در نشست سران ناتو در مادرید ارائه کند.

این روزنامه نوشت، این اسناد و مدارک، عکس‌های شماره سریال اسلحه‌هایی را شامل می‌شود که از سوئد و فنلاند برای این گروه تروریستی ارسال شده‌اند.

این شواهد همچنین اسنادی از حمایت مالی و سیاسی فنلاند و سوئد از گروه‌های پ‌ک‌ک، ی‌پ‌گ و پی‌وای‌دی را شامل شده و در مورد ایجاد «اتحاد» ناتو با این کشورها هشدار داده خواهد شد.

انتهای پیام/

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه