رونق گردشگری در روستاهای آذربایجان شرقی رهاورد دولت سیزدهم

تبریز-آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد- مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی از توسعه روز افزون صنعت گردشگری در مناطق روستایی این استان در دوره سه ساله دولت سیزدهم خبر داد.

محمد اسکندری روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، یکی از برنامه های محوری دولت برای توسعه پایدار روستاها را توجه به موضوع گردشگری در این مناطق اعلام و اظهار کرد: بر همین اساس طرح های مختلف همچون تعیین روستاهای هدف گردشگری و بارورسازی ظرفیت های این صنعت پردرآمد در روستاها به اجرا درآمد که شاید در طول دهه های گذشته سابقه نداشت.

وی تعداد روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی را در حال حاضر ۶۱ روستا اعلام کرد و افزود: این در حالی است که این روستاها در سال ۱۴۰۰ معادل ۴۲ مورد و در سال ۱۴۰۱ نیز ۵۲ روستا بود که با توجه به سیاست های کلان دولت، شاهد روند افزایشی در مدت سه سال در این حوزه هستیم.

حضور یک میلیون و ۲۴۲ هزار گردشگر در روستاهای آذربایجان شرقی

وی با بیان اینکه در اثر اقدامات دولت سیزدهم روند حضور گردشگران داخلی و خارجی در روستاهای هدف گردشگری آذربایجان شرقی رو به افزایش است، مجموع بازدیدهای گردشگران از روستاهای هدف گردشگری استان در سال گذشته را یک میلیون و ۲۴۲ هزار و ۵۰۰ نفر اعلام کرد که در مقایسه با سال های قبل رشد قابل توجهی را تجربه کرده است.

اسکندری ادامه داد: بازدید از روستاهای استان در سال های ۱۴۰۰ و ۱۴۰۱ به ترتیب معادل ۹۶۳ هزار و ۴۵۰ نفر و یک میلیون و ۱۳۱ هزار و ۷۰۰ نفر بود که این آمارها نشان دهنده اثربخشی اقدامات دولت سیزدهم در زمینه توسعه صنعت گردشگری روستایی است.

وی برپایی انواع نمایشگاه ها و همایش های کوناگون در مناطق روستایی را یکی از برنامه های مهم امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی برای توسعه صنعت گردشگری برشمرد و ادامه داد: در این راستا تعداد ۷۶ نمایشگاه استانی و شهرستانی عرضه محصولات روستایی در سه سال اخیر در این استان برگزار شده است.

اسکندری یادآور شد: در همین مدت تعداد تولیدی های روستایی شرکت کننده در نمایشگاه های فوق ۹۲ مورد بود و تعداد بازاچه های عرضه محصولات روستایی فعال در سه سال نیز به ۷۳ مورد افزایش یافت.

وی رشد آماری عمران و آبادانی روستاها در سه سال اخیر را بسیار شگرف و قابل توجه خواند و با تاکید بر اینکه در این دوره کوتاه دولت سیزدهم انقلابی عمیق در محرومیت زدایی روستاهای آذربایجان شرقی اتفاق افتاد، گفت: در این مدت ۲ هزار و ۷۴۱ عنوان طرح عمرانی، فرهنگی، آموزشی و محرومیت زدایی در روستاهای آذربایجان شرقی اجرا شد که در گذشته به هیچ عنوان سابقه نداشت.

مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری آذربایجان شرقی این حجم فعالیت و سرمایه گذاری در روستاها را نشان دهنده باور عمیق و اراده جدی دولت سیزدهم برای محرومیت زدایی از چهره روستاها و و حرکت در مسیر مولدسازی این مناطق در کشور و آذربایجان شرقی قلمداد کرد.

به گزارش آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، آذربایجان شرقی با جمعیت بیش از چهار میلیون نفر دارای ۲ هزار و ۷۲۷ روستا است که یک میلیون و یکصد هزار و ۲۲۰ نفر جمعیت در قالب ۳۳۵ هزار و ۸۷۸ خانوار را در خود جای داده اند.

از مجموع روستاهای آذربایجان شرقی ۲ هزار و ۲۰ روستا دارای جمعیت بالای ۲۰ خانوار است که در ۲ هزار و ۷۲ روستا شورای اسلامی و یکهزار و ۹۴۲ روستا دهیاری وجود دارد.

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه