هوش مصنوعی ابزاری کارآمد برای تحقق عزت و اقتدار ملی است

تهران- آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد- قائم‌مقام فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی تاکید کرد: هوش مصنوعی امروز به عنوان پرچم‌دار علم و فناوری، ابزاری کارآمد و اجتناب‌ناپذیر برای تحقق عزت و اقتدار ملی و ارتقای زندگی آحاد جامعه است.

به گزارش خبرنگار گروه علم و آموزش آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد، علی اکبر صالحی روز دوشنبه در دومین همایش مدیران فناوری اطلاعات و مراکز آپا (آگاهی‌رسانی، پشتیبانی، امداد برای آسیب‌پذیری‌ها و حوادث امنیتی سایبری) دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی، به برخی از مهم‌ترین زمینه‌های استفاده از هوش مصنوعی و هوشمندسازی سامانه‌ها در ایران اشاره کرد و گفت: امروز در حوزه حکمرانی ملی، سلامت و بهداشت، حمل و نقل از هوش مصنوعی به خوبی استفاده شده است، هوش مصنوعی و هوشمندسازی سامانه‌ها در زمره مهم‌ترین مفاهیم، فناوری‌ها و ابزارهایی هستندکه بدون آنها امکان بقا متصور نیست

عضو شورای عالی علمی مرکز دائرةالمعارف بزرگ اسلامی گفت: اگر کشور ما در جهت الکترونیکی کردن کارها حرکت کند از فسادهای ادارات جلوگیری می‌شود و معتقدیم اگر ایران در حوزه الکترونیک و هوش مصنوعی، وسیع و گسترده و دقیق بود، شاهد فسادهای زیاد اداری نبودیم.

وی با تاکید بر اهمیت روزافزون حوزه هوش مصنوعی ادامه داد: در مدت فعالیت حدود سه ساله‌ام‌ در فرهنگستان علوم به ۶ محور مورد بحث قرار گرفت که در نهایت اتاق فکرهای «آب»، «تغییر اقلیم»، «چالش‌های اقتصادی»، «فناوری‌های کوانتومی»، «مخاطرات طبیعی»، «مسائل اجتماعی»، «هوش مصنوعی» تشکیل شد، در اتاق فکر هوش مصنوعی نتیجه فعالیتها در قالب یک کتابچه چاپ و خدمت رئیس جمهور ارسال شد که شهید آیت الله رئیسی هم‌ مساله را به شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادها ارجاع دادند.
صالحی کفت: فرهنگستان علوم توانست گامی در جا انداختن هوش مصنوعی در کشور داشته باشد و در نهایت امروز تمام این تلاش‌ها به تشکیل سازمان هوش مصنوعی منجر شد.

مخبر دزفولی: هر تحولی بدون پشتوانه عقیم می‌ماند

رئیس فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی نیز در این همایش گفت: هر تحولی که به دنبال ایجاد آن هستیم ابتدا باید به داشته ها اشراف کافی داشته باشیم چرا که هر تحولی بدون پشتوانه عقیم می‌ماند، بنابراین در حوزه علم‌وفناوری باید کلان روندهای علم و فناوری در جهان و منطقه و شرایط ملی را در نظر گرفت.
«محمدرضا مخبر دزفولی» با طرح این پرسش که آیا هوش مصنوعی می‌تواند جای هوش انسانی بگیرد؟ یا ماشین می‌تواند جای انسان را بگیرد، گفت: فقط نئو کورتکس مغز ما ۲۰ میلیون سلول دارد حال ماشین می‌تواند جای انسان را بگیرید؟
وی با بیان اینکه علم، اکنون قدرت است ‌و در آینده بیشترین هجمه در حوزه علم ‌و فناوری خواهد بود، افزود: باید در رقابت وارد شویم و ظرفیت بالا را کسب کنیم اما نوع نگاه به این مساله مهم است.
رییس فرهنگستان علوم درباره هوشمندسازی گفت: این موضوع در حال تبدیل شدن به یک امر عمومی است و ما با هژمونی شرکت‌های بزرگ در شکل دادن به آینده علم و فناوری روبه‌رو خواهیم شد اگر به موضوع هوشمندسازی توجه نشود و به درک درستی از آن نرسیم.
مخبر دزفولی همچنین توجه به زبان فارسی در روند هوشمندسازی را مورد تاکید قرار داد.

وی به اتفاقات بزرگ فرارو در حوزه تحولات علم و فناوری اشاره کرد و گفت: اگر به این تحولات توجه نکنیم، فعالیت‌های ما ماندگار نخواهد بود. امروزه هوش مصنوعی تنها در عرصه علم و دیتا مطرح نیست، بلکه اثرات آن در زندگی بشریت قابل مشاهده است، هوش مصنوعی یک روند و مگاترند جهانی بوده که درصورت بی‌توجهی به بازارهای جهانی آن و نداشتن سرمایه‌گذاری در این حوزه، کشورمان از روند رقابت‌پذیری جهان عقب می‌ماند.
مخبر دزفولی ادامه داد: از همین رو باید وارد رقابت‌های جهانی شویم و بدانیم با چه تفکری به آن نگاه می‌کنیم، البته در این مسیر کمتر قدر دانشگاه‌ها دانسته شد در حالی که سرریز علوم در دانشگاه‌ها به صنعت وارد می‌شود و می‌توانیم با داشته‌های علمی و متصل کردن این داشته‌ها به کلان‌روندهای جهانی و منطقه‌ای برنامه‌ریزی کنیم.  
رئیس فرهنگستان علوم به رقیب‌های جدی در منطقه گریزی زد وگفت: اگر به رقبا بی‌توجه باشیم و سرمایه‌گذاری نکنیم، اهداف بزرگ خلق نمی‌شوند بر اساس برآوردهای منطقه‌ای کشورهایی مانند عربستان، امارات، قطر و ترکیه سرمایه‌گذاری‌های هنگفتی در حوزه هوش مصنوعی کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود تا سال ۲۰۳۰ این میزان به ۳۲۰ میلیون دلار برسد. 
وی به نفوذ هوش مصنوعی در زندگی مردم پرداخت و گفت: ۷۷ درصد از مردم دنیا به نوعی از تجهیزات هوشمندسازی بهره‌مند شده‌اند و ۹۱ درصد از کسب و کارها مبتنی بر هوشمندسازی در حال شکل‌گیری است و برای توسعه هوش مصنوعی باید با تغییر رویکرد، اجماع ملی صورت گیرد.   
گردهمایی یک روزه مدیران فناوری اطلاعات و مراکز آپا (آگاهی‌رسانی، پشتیبانی، امداد برای آسیب‌پذیری‌ها و حوادث امنیتی سایبری) دانشگاه‌ها و موسسات آموزشی کشور با محوریت «هوشمندسازی و تحول دیجیتال در آموزش عالی» و با حضور شماری از مدیران وزارت علوم، فرهنگستان علوم، مراکز دانشگاهی و پژوهشی، سازمان اداری و استخدامی کشور، سازمان برنامه و بودجه، مرکز ملی فضای مجازی، سازمان فناوری اطلاعات ایران به میزبانی دانشگاه الزهرا (س) در حال برگزاری است.

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه