هورمون عشق و درمان افسردگی پس از زایمان

تهران- آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد- نتایج پژوهش‌های دانشمندان نشان می‌دهد که اکسی‌توسین (یکی از هورمون‌های هیپوفیز خلفی) درمان احتمالی چاقی مفرط و افسردگی پس از زایمان است.

به گزارش گروه علم و آموزش آژانس خبری کارآفرینان اقتصاد از وبگاه مدیکال اِکسپرس، دانشمندان ژنی را شناسایی کرده‌اند که در صورت از دست رفتن یا دچار نقص شدن، ممکن است باعث چاقی مفرط و مشکلات رفتاری شود و در مادران، افسردگی پس از زایمان ایجاد کند.

این کشف که در مجله علمی سِل (Cell) گزارش شده است، ممکن است راهکارهایی برای درمان افسردگی پس از زایمان نشان دهد.

چاقی مفرط و افسردگی پس از زایمان از مشکلات مهم سلامت زنان در جهان است. بیش از یک نفر از هر ۱۰ زن در سال، به افسردگی پس از زایمان دچار می‌شوند که با افزایش خطر خودکشی مرتبط است. این تعداد در کشورهای توسعه‌یافته، یک نفر از هر پنج مادر را شامل می‌شود.

هورمون عشق و درمان افسردگی پس از زایمان

گروهی به سرپرستی دانشمندان دانشگاه کمبریج در انگلیس و کالج پزشکی بِیلور در شهر هوستون آمریکا در حین بررسی ۲ پسر از خانواده‌های مختلف که دچار چاقی شدید، اضطراب، اوتیسم و مشکلات رفتاری ایجادشده در اثر صداها یا بوها بودند، دریافتند که آنان یک ژن به نام TRPC۵ را که روی کروموزوم X قرار دارد، از دست داده بودند؛ آن‌ها این حذف ژن را از مادران خود به ارث برده بودند. مادران آن‌ها نیز دچار چاقی مفرط بودند ضمن اینکه افسردگی پس از زایمان را تجربه کرده بودند.

هورمون عشق و درمان افسردگی پس از زایمان

دانشمندان به مدل‌های حیوانی روی آوردند و با مطالعه روی موش‌ها به این نتیجه رسیدند که اکسی‌توسین ممکن است علائم آن‌ها را کاهش دهد.

دانشمندان متوجه شدند که TRPC۵ روی نورون‌های اکسی‌توسین (سلول‌های عصبی که هورمون اکسی‌توسین را تولید می‌کنند که معمولاً به دلیل ترشح آن در هنگام دریافت محبت و عواطف، هورمون عشق نامیده می‌شود)، عمل می‌کند.

پژوهش‌ها دانشمندان را به استفاده از اکسی‌توسین به عنوان یک درمان برای چاقی مفرط و افسردگی پس از زایمان رهنمون شده‌اند.

دیدگاه خود را بیان کنید

0 دیدگاه